MEHMET AKİF ERSOY İMAM HATİP ORTAOKULU

Okulumuz Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu, Türkiye’nin başkenti Ankara’da zorunlu devlet okuludur. Ankara’nın büyük bir ilçesi olan Etimesgut’da, Nene Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi binasının son katlarında 2015 yılında  eğitim öğretime başlamıştır. Bu liseyle aynı bina paylaşılmaktaydı; daha sonra bu liseyle okulumuz birleştirildi. Böylece geniş bir öğrenci profili ve karşılıklı avantaj elde edilmiş oldu. Ortaokuldan mezun olan bazı öğrencilerimiz bu liseye gidebiliyorlar.

Okul, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Din İşleri Genel Müdürlüğü tarafından denetlenir. Okulda 1047 öğrenci ve 70 öğretmen bulunmaktadır. Beşinci sınıfta eğitim başlar, 12. sınıfta biter. Öğrencilerin sosyo kültürel, ekonomik ve akademik seviyeleri orta seviyedir. Göçmen ve özel ihtiyaçları olan öğrencilerde vardır. Öğretmenler pozitiftir ve kendilerini öğrencilerin gelişimine adamıştır  ve yeniliğe açıktırlar, bilgi iletişim teknolojileri üzerine  eğitim almaya ve BİT yeterliliklerini artırmak  ve özel gereksinimli öğrencilerin öğretime dahil edilmesi ile  çok ilgililerdir. Kendi alanlarında uzmandırlar. Okullarda uygulanan Kalite Takip Sisteminden sorumludurlar.Okulumuz bu sistemde geçen yıl birinci olmuştur ve en başarılı okullar arasındadır. Okulun her bir koridoru, bir başka dersin temasındadır. Panolar ve merdiven basamaklarında bazı akademik bilgiler yer almaktadır. Okulda huzurlu bir atmosfer vardır.

Bu yıl okulumuz Erasmus + K101 projesi  yapıyor, Okul Müdürü ve Müdür Yardımcısının daha önce yaptıkları bir Erasmus + projesi deneyimleri olmuştur. Okulumuzun Yabancı Dil, Türkçe Öğretmeni, Bilişim Teknolojileri  Öğretmeni ve Okul Müdür Yardımcısı "Yenilikçi Yaklaşımlar için Öğretmenlerin Bilgi, İletişim ve Teknoloji Yeterliliklerinin Artırılması ve Özel Gereksinimi Öğrencilerin Dahil Edilmesi" konulu 2019-1-TR 01-K101 073341 nolu Erasmus + projesi yürütmektedirler. Ankara da dört ayrı ortaokul ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan bir projedir. Öğretmenlerimizin hareketliliği 1 Nisan 2020’de Liverpool, İngiltere 'de gerçekleşecektir.

Öğrencilerimiz, ulusal ve uluslararası olmak üzere sosyal, kültürel ve spor aktiviteleri yapmaktadırlar ve çeşitli ödüller kazanmaktadırlar. E-Twinning platformunda aktiflerdir. Akademik bilgileriyle hayal ettikleri icatlarını buluşturdukları Tubitak projeleri yapmaktadırlar.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ